2012. aastal toimus konkurss, kuhu oodati töid, mis visandavad võimalusi euroala liikmete liidust lahkumiseks ilma suurema pauguta.

- Kreeka parlamendi hoone
- Foto: Scanpix/Reuters
Konkursi ja Wolfsoni majandusauhinna 320 000 eurot võitis Briti ökonomist Roger Bootle, kelle
analüüs on Kreekas lähenevate valimiste eel taas aktuaalne.
„Kui ma oleksin Kreeka valitsuse nõunik, siis soovitaksin neil eurost lahkuda. Tehke seda nii pehmelt kui võimalik, kuid tehke seda,“ ütles Bootle Soome päevalehele Helsingin Sanomat antud intervjuus. Kreekal on analüütiku arvates praegu palju paremad eeldused oma jõul toime tulla kui paar aastat tagasi. Kui jätta arvestamata Kreeka suure võlakoorma teenindamiseks vajalikud kulud, on Kreeka riigieelarve ülejäägis.
Bootle ütleb, et euroalale on suurim oht Kreeka võimalikust lahkumisest see, kui Kreekal seejärel väga hästi peaks minema. Hispaania, Portugali ja teiste raskustes riikide poliitikutel oleks seejärel palju raskem oma kodanikke veenda valusate reformide vajalikkuses, et euroalal toime tulla.
Bootle visand on üldjoontes järgmine: kuu aega enne rahaliidust lahkumist panevad peamised otsustajad salaja plaani paika. Kui info peaks lekkima, kiirendatakse plaani elluviimist ja kehtestatakse kohe piirangud kapitali liikumisele. Kolm päeva enne rahaliidust lahkumist, mis peaks olema reedene päev, antakse teistele euroala riikidele ja rahvusvahelistele organisatsioonidele teada, et esmaspäevast ei ole Kreeka enam rahaliidu liige. Kreeka pangad ja rahaturud suletakse, avalikkus saab asjast teada. Nädalalõpu jooksul avalikustatakse uus majanduspoliitika, plaanid inflatsiooni ohjamiseks, kulude kontrolli all hoidmisest. Palku ei indekseerita. Kreeka valitsus nomineerib oma võla ümber drahmidesse ja alustab läbirääkimisi selle võla tingimuste üle. Alustatakse uute rahasedelite ja müntide valmistamist. Esmaspäeval kuulutatakse uueks maksevahendiks drahm ning konverteeritakse kõik palgad, varad ja hinnad eurodest drahmideks kursiga üks ühele. Eurosid saab jätkuvalt kasutada väiksemateks ostudeks. Üsna varsti avatakse Kreeka rahaturud, kapitali kontrollile kehtestatud piirangud kaotatakse, kui see saab võimalikuks. Jätkatakse drahmile üleminekust johtunud juriidiliste probleemide lahendamist. 3-6 kuu pärast on uusi rahasedeleid ja münte ringluses piisavalt, millega võib lõpetada euro kui ametliku maksevahendi kasutamise. Rahaliidust lahkumine on lõpule viidud.
Ajaleht Financial Times kirjutas, et 2012. aastal koostas ka IMFi, Euroopa Keskpanga ja Euroopa Komisjoni esindajate salajane töögrupp plaane Kreeka võimalikuks rahaliidust lahkumiseks. Ametlikult ei olnud seda töögruppi olemas.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!